Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

CzechTourism (Česká centrála cestovního ruchu)

CzechTourism (Česká centrála cestovního ruchu)

Rozpočet (2015): 547 187 000 Kč
Z toho na platy: 36 779 989 Kč
Počet zaměstnanců (2015): 64

Hospodaření

CzechTourism je příspěvková organizace spadající pod ministerstvo místního rozvoje. Většina příjmů je z transferů ze státního rozpočtu a z dotací, ostatní výnosy tvoří 8 480 171 Kč.

Činnost

CzechTourism má podporovat cestovní ruch v České republice. Propaguje zejména lázeňství, golfové resorty, ale i další oblasti, které by propagaci ze státních peněz mít neměly. Po ČR pořádá výlety (exkurze) jak pro cestovní kanceláře, tak i pro novináře, prezentuje Českou republiku v jiných zemích, pořádá semináře. Tato vládní agentura se tedy pokouší zvýšit počet turistů, a potažmo i zvýšit příjmy z cestovního ruchu.

Navíc provozuje také turistická centra. Kromě České republiky má 20 zahraničních zastoupení. V roce 2015 kupříkladu inzerovala přímou linku mezi Čínou a Českou republikou, v rámci které uspořádala sérii exkurzí pro čínské novináře a touroperátory, kteří navštívili plzeňský zámek Zbiroh a Karlovy Vary. Také uspořádala B2B workshopy v Latinské Americe či představila v Ázerbájdžánu a Kazachstánu české lázně a lázeňské pobyty.

Hodnocení

Česká republika by měla turisty i bez této agentury. Pokud chtějí mít obchodníci či cestovní kanceláře vyšší tržby z cestovního ruchu, mají si propagaci hradit sami, ne k tomu využívat státní rozpočet.

Kromě toho zaměstnanci CzechTourismu prokazatelně porušili povinnosti při správě cizího majetku. V této souvislosti byli vyšetřováni Nejvyšším kontrolním úřadem, protože v letech 2012 až 2014 neúčelně utratili více než 20 milionů korun. Úředníci si z nich pořídili například dárkové poukazy na wellness pobyty za téměř 600 tisíc korun a uspořádali rozlučku zaměstnanců a dodavatelů s generálním ředitelem za 300 tisíc korun. Porušili též pravidla u veřejných zakázek na pořádání Světového dne ledového vína či při nákupu letenek, výstavních a reklamních předmětů.

Verdikt

Agenturu zrušit okamžitě. Nevyvíjí činnost, kterou by nemohl pokrývat soukromý sektor. Českou republiku ve světě dostatečně reprezentuje ministerstvo zahraničí a jeho pobočky.

Zdroj: výroční zpráva úřadu

Novinky

Nejnovější video

Zelená dohoda pro Evropu je eutanazie našeho průmyslu, pronesl ve vysílání CNN Prima NEWS předseda Svobodných Libor Vondráček s tím, že by opatření zrušil. Europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) oponoval, že žádné tlačítko k takovému kroku neexistuje. Zdůraznil, že je to prakticky nemožné. Vondráček poté Green Deal ideově připodobnil k čínské kulturní revoluci. „Nechutné přirovnání,“ ohradil se pirátský zákonodárce.

Vondráček by si přál kompletní odstoupení od Zeleného údělu. „Ideální by bylo, kdyby v dalším období Evropské komise nezasedli lidé jako Ursula von der Leyenová nebo Věra Jourová a kdyby budoucí předseda orgánu chtěl celý koncept zrušit. Green Deal je totiž eutanazie našeho průmyslu,“ pronesl šéf Svobodných.

Peksa avšak připomněl, že pod tímto názvem se skrývá zhruba 11 hlavních zákonů a desítky dalších novel. „Jsem pro diskuzi ohledně toho, jak hodláme případně upravit konkrétní jednotlivá opatření. Žádné velké tlačítko ke zrušení Zelené dohody ale neexistuje. Tak to nefunguje,“ zdůraznil europoslanec v pořadu Co na to vaše peněženka.

„Pokud takové tlačítko není, pak zrušme volby, protože takovým tvrzením říkáme lidem, že nemá cenu chodit k volebním urnám,“ namítl Vondráček. „Jde o nejdůležitější předpis za posledních 50 let. Má podobné ambice jako čínská kulturní revoluce, tedy zcela transformovat naše chování,“ dodal.

Proti těmto slovům se však pirátský europoslanec ostře ohradil. „Kulturní revoluce vedla v Číně k desítkám milionům mrtvých v důsledku hladomoru. Takové věci s Green Dealem nesrovnávejte, je to nechutné a neuctivé vůči všem obětem,“ opřel se do Vondráčka.

Peksa a Vondráček dále hovořili o přijetí eura. Více se dozvíte ve videu výše.

Oblíbené štítky

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31