Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Exportní garanční a pojišťovací společnost

Exportní garanční a pojišťovací společnost

Výdaje (2016): 3 620 393 000 Kč
Z toho na platy: 189 493 000 Kč
Počet zaměstnanců (2016): 121

Hospodaření

Instituce za rok 2016 obdržela ze státního rozpočtu dotaci ve výši 2 373 mil. korun, přesto skončila 1 247 mil. korun ve ztrátě. A to pro ni byl v porovnání s předchozími výsledky úspěšný rok: v roce 2015 byla ztráta 5 447 mil. korun a v roce 2014 dokonce 5 922 mil. korun. Všechny tyto ztráty hradí občané prostřednictvím daní.

Činnost

Jak název napovídá, Exportní garanční a pojišťovací společnost pojišťuje český export. Nabízí různé druhy pojištění vývozu se státní podporou, ať už ve formě přímého pojištění investic, nejrůznějších úvěrů, či bankovních záruk. Nejvíce se angažovala v úvěrech České exportní banky, ve které je zároveň akcionářem (20 % akcií), podobně jako v KUPEG úvěrové pojišťovně (34 % akcií).

Nejčastěji pojišťovala exporty v těchto zemích: Rusko (22,5 %), Ázerbájdžán (21 %), Turecko (11,6 %), Slovensko (11,1 %), Gruzie (4,7 %), Bělorusko (3,9 %), Čína (3,8 %), Srbsko (2,4 %), Gabun (1,8 %) a Laos (1,6 %). Úřad se ve výroční zprávě z roku 2014 chlubil tím, že z daní a odvodů 1,7 mld. korun dokázal vytvořit v exportním odvětví 1750 pracovních míst. To odpovídá zhruba jednomu milionu korun ročně na každé vytvořené místo, což považoval za velmi účelné využití a efektivní alokaci peněz daňových poplatníků.

Exportní garanční a pojišťovací společnost má za sebou několik afér, namátkou v roce 2014 v ní a v České exportní bance zasahovala policie kvůli patnácti podezřelým obchodním případům, ve stejný rok zjistila, že naletěla na půlmiliardový podvod firmy Balli Steel Czech a v roce 2015 policie obvinila její bývalé vedení ze stamilionových podvodů.

Hodnocení

Máme u nás desítky soukromých pojišťoven, z nichž některé pojištění vývozu nabízejí a stát jim tak prostřednictvím Exportní garanční a pojišťovací společnosti konkuruje. Nepovažujeme to za férové.

Kromě toho každý podnikatelský záměr s sebou přináší riziko. Není jediný racionální ekonomický důvod, proč by podnikatelské riziko měli skrze státní instituci nést daňoví poplatníci a hradit tak ztrátové projekty. Pokud je export do nějaké země natolik rizikový, že ho komerční pojišťovny odmítají pojistit, znamená to, že se nevyplatí dělat a podnikatel by měl hledat odběratele ve státě s lepší platební morálkou. A nebo zariskovat a v případě úspěšného obchodu si navýšit zisky o rizikovou prémii.

Verdikt

Exportní garanční a pojišťovací společnost je jasný kandidát na zrušení: daňovým poplatníkům nic nepřináší, naopak jim každý rok sebere okolo 2 miliard korun ze státního rozpočtu, které by šly využít lépe, než je utratit ve prospěch exportérů a jejich odběratelů v zahraničí.

Zdroj: výroční zpráva úřadu

Novinky

Nejnovější video

Zelená dohoda pro Evropu je eutanazie našeho průmyslu, pronesl ve vysílání CNN Prima NEWS předseda Svobodných Libor Vondráček s tím, že by opatření zrušil. Europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) oponoval, že žádné tlačítko k takovému kroku neexistuje. Zdůraznil, že je to prakticky nemožné. Vondráček poté Green Deal ideově připodobnil k čínské kulturní revoluci. „Nechutné přirovnání,“ ohradil se pirátský zákonodárce.

Vondráček by si přál kompletní odstoupení od Zeleného údělu. „Ideální by bylo, kdyby v dalším období Evropské komise nezasedli lidé jako Ursula von der Leyenová nebo Věra Jourová a kdyby budoucí předseda orgánu chtěl celý koncept zrušit. Green Deal je totiž eutanazie našeho průmyslu,“ pronesl šéf Svobodných.

Peksa avšak připomněl, že pod tímto názvem se skrývá zhruba 11 hlavních zákonů a desítky dalších novel. „Jsem pro diskuzi ohledně toho, jak hodláme případně upravit konkrétní jednotlivá opatření. Žádné velké tlačítko ke zrušení Zelené dohody ale neexistuje. Tak to nefunguje,“ zdůraznil europoslanec v pořadu Co na to vaše peněženka.

„Pokud takové tlačítko není, pak zrušme volby, protože takovým tvrzením říkáme lidem, že nemá cenu chodit k volebním urnám,“ namítl Vondráček. „Jde o nejdůležitější předpis za posledních 50 let. Má podobné ambice jako čínská kulturní revoluce, tedy zcela transformovat naše chování,“ dodal.

Proti těmto slovům se však pirátský europoslanec ostře ohradil. „Kulturní revoluce vedla v Číně k desítkám milionům mrtvých v důsledku hladomoru. Takové věci s Green Dealem nesrovnávejte, je to nechutné a neuctivé vůči všem obětem,“ opřel se do Vondráčka.

Peksa a Vondráček dále hovořili o přijetí eura. Více se dozvíte ve videu výše.

Oblíbené štítky

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31