Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Státní fond kinematografie

Státní fond kinematografie

Rozpočet (2015): 1 117 589 000 Kč
Z toho na platy: 12 202 430 Kč
Počet zaměstnanců (2015): 17

Hospodaření

Příjem fondu tvoří poplatek ve výši 1 % z každé prodané vstupenky do kina a autorské poplatky ze státních filmů vyrobených v letech 1965-90. Dále jsou příjmem 2 % ze zisku reklamy vysílanou v rozhlase nebo televizi. Fond z těchto poplatků vybral 223,78 mil. Kč a dalších 800 mil. Kč obdržel jako dotaci ze státního rozpočtu. Dále fond získal 92 mil. Kč za nedaňové příjmy. Fond utratil 215,5 mil. Kč na dotace filmařům.

Činnost

Fond rozděluje dotace filmařům. Několik milionů korun dostaly v roce 2015 filmy The Tap Tap – Postiženi muzikou, Kavky na cestě, Švejk, Děti samotářů, Pražské orgie, Rytíř pro Brno či například Prezident a já. Celkem bylo uděleno 230 dotací z celkových 401 žadatelů.

To však není všechno. Tento úřad navíc poskytuje filmové pobídky. Za rok 2015 vyplatil na pobídkách 325 401 806 Kč. No a které filmy tu pobídku dostaly? Třeba Babovřesky 3, Lída Baarová a nebo Mušketýři 2 – ti se stali rekordmany – dostali pobídku ve výši 56 milionů korun českých.

Hodnocení

Dotace vyvoleným producentům pokřivují trh, když někteří dotace dostanou a jiní ne. Místo vkusu a zájmu diváka rozhoduje náklonnost rady složené ze zástupců zájmových skupin na filmovém trhu. Plošné poplatky ze vstupenek a reklamy jsou ve skutečnosti neospravedlnitelnou spotřební daní, stejně jako poplatek za výnos z reklamy.

Natáčení filmů je podnikání jako každé jiné – pokud projekt není zamýšlen jako komerční a neočekává se u něj návratnost investovaných finančních prostředků, je nutné, by filmaři provozovali fundraising, sháněli a přesvědčovali nadšené sponzory.

Verdikt

Namísto zvyšování role státu ve výrobě filmů mají být poplatky ze vstupenek pouze dobrovolné. Je pouze na rozhodnutí provozovatele kina, v jaké míře chce podporovat český film. Zlevnění vstupenek by navíc zvýšilo návštěvnost kin.

Našim cílem je, aby se filmaři ucházeli o peníze diváků čestně, za rovných podmínek a bez zásahu státu. O nespravedlnosti a nesmyslnosti dotací pro film mluvil Petr Mach v diskuzním pořadu, kde byl jeho oponentem režisér Jan Svěrák:

Státní fond kinematografie by měl být každopádně zrušen – kvalitní filmy se natáčely před jeho vznikem a budou se natáčet i po jeho zániku.

Zdroj: výroční zpráva úřadu

Svobodni-31