Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Ústav pro hospodářskou úpravu lesů

Ústav pro hospodářskou úpravu lesů

Rozpočet (2016): 239 791 080 Kč
Z toho na platy: 111 523 899 Kč
Počet zaměstnanců (2016): 428

Hospodaření

Ústav pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem je financován ze státního rozpočtu a z fondů EU, k tomu si navíc cca 5 mil. korun ročně vydělá vlastní činností.

Činnost

  • Provádí národní inventarizaci lesů v České republice – šetření o skutečném stavu a vývoji lesů. Vyhotovuje a spravuje data oblastních plánů rozvoje lesů včetně zajišťování jednotného typologického systému lesů v České republice.
  • Slouží jako zdroj informací pro vypracování lesních hospodářských plánů, lesních hospodářských osnov a jako podpora pro rozhodování orgánů státní správy.
  • Zajišťuje vedení centrální databáze a archívu o lesích a myslivosti v České republice, včetně dat monitoringu a dalších navazujících informací.
  • Zabezpečuje poradenství a služby při provádění certifikace lesů České republiky.

Hodnocení

O skladbě lesa ví nejlépe jeho majitel a neexistuje racionální důvod, proč by měl jeho činnost šetřit či inventarizovat stát. K čemu státu je znalost přesného počtu borovic či smrků v zemi? (Ostatně by se slušelo, aby i lesy vlastněné státem byly privatizovány.) Pokud majitel lesa bude mít zájem o inventarizaci či poradenství, není důvod, aby se neobrátil na soukromé firmy, které jistě vzniknou, bude-li o jejich služby zájem. Jednotné databáze může pro majitele lesů spravovat klidně jimi placená a státem nedotovaná oborová organizace. Výzkumem či osvětovou činností v tomto oboru se navíc zaobírají i další státní instituce.

Verdikt

Ústav pro hospodářskou úpravu lesů by měl být co nejdříve zrušen. Vykonává nejen duplicitní, ale i zbytečnou činnost, kterou v případě tržní poptávky mohou vykonávat soukromé organizace nebo organizace placené majiteli lesů. Daňový poplatník ušetří ročně více než 200 miliónů Kč a nemalé finanční prostředky se dají získat i z prodeje jeho majetku, který má hodnotu cca 400 miliónů korun.

Zdroj: výroční zpráva úřadu

Novinky

Nejnovější video

Zelená dohoda pro Evropu je eutanazie našeho průmyslu, pronesl ve vysílání CNN Prima NEWS předseda Svobodných Libor Vondráček s tím, že by opatření zrušil. Europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) oponoval, že žádné tlačítko k takovému kroku neexistuje. Zdůraznil, že je to prakticky nemožné. Vondráček poté Green Deal ideově připodobnil k čínské kulturní revoluci. „Nechutné přirovnání,“ ohradil se pirátský zákonodárce.

Vondráček by si přál kompletní odstoupení od Zeleného údělu. „Ideální by bylo, kdyby v dalším období Evropské komise nezasedli lidé jako Ursula von der Leyenová nebo Věra Jourová a kdyby budoucí předseda orgánu chtěl celý koncept zrušit. Green Deal je totiž eutanazie našeho průmyslu,“ pronesl šéf Svobodných.

Peksa avšak připomněl, že pod tímto názvem se skrývá zhruba 11 hlavních zákonů a desítky dalších novel. „Jsem pro diskuzi ohledně toho, jak hodláme případně upravit konkrétní jednotlivá opatření. Žádné velké tlačítko ke zrušení Zelené dohody ale neexistuje. Tak to nefunguje,“ zdůraznil europoslanec v pořadu Co na to vaše peněženka.

„Pokud takové tlačítko není, pak zrušme volby, protože takovým tvrzením říkáme lidem, že nemá cenu chodit k volebním urnám,“ namítl Vondráček. „Jde o nejdůležitější předpis za posledních 50 let. Má podobné ambice jako čínská kulturní revoluce, tedy zcela transformovat naše chování,“ dodal.

Proti těmto slovům se však pirátský europoslanec ostře ohradil. „Kulturní revoluce vedla v Číně k desítkám milionům mrtvých v důsledku hladomoru. Takové věci s Green Dealem nesrovnávejte, je to nechutné a neuctivé vůči všem obětem,“ opřel se do Vondráčka.

Peksa a Vondráček dále hovořili o přijetí eura. Více se dozvíte ve videu výše.

Oblíbené štítky

Svobodni-31